Pierwsze udokumentowane egzemplarze haftu ręcznego pochodzą z pradawnych Chin. Później w Chinach i Indiach znaleziono egzemplarze haftowane mające nawet 3600 lat. W Europie zaczęto stosować technikę haftu ręcznego dopiero na początku naszej ery. Najstarsza zachowana pamiątka to dywan ścienny(gobelin) z francuskiego miasta Bayeux. Pochodzi z 11. wieku. Ma on 70 m długości i 50 cm szerokości.
Krawiectwo i haft ręczny są technikami znanymi w Czechach od 12. wieku. Popularne były głównie na zamkach, w klasztorach lub domach bogatych mieszczan. W tym okresie istniała już artystyczna szkoła włókiennicza, która działała przy klasztorze św. Jerzego w Pradze. W okresie renesansu popularnością cieszył się tzw. haft biały na artykuły liturgiczne, ale również na bieliznę, chusty, obrusy i nakrycia stołów. W dzisiejszym świecie sztuka haftu ręcznego powoli jednak zanika. W pierwszej połowie 19.wieku wynaleziono klasyczną maszynę do szycia i haftowania, która znacznie przyśpieszyła czas realizacji zamówienia. Dzisiejsze technologie pozwalają na haft z prędkością nawet 1500 ściegów na minutę, wspomagane są różnymi systemami automatycznymi, a całość nadzorowana jest komputerem.
Nasz warsztat oferuje haft ręczny, którego wynikiem jest precyzyjnie opracowane dzieło artystyczne nadające się dla najbardziej prestiżowej formy prezentacji. Haft ręczny to bardzo pracochłonna metoda haftu, dlatego trzeba brać pod uwagę termin realizacji zamówienia. W większości haft ręczny używany jest jako uzupełnienie i ozdobienie klasycznego haftu maszynowego oraz podkreślenie detalu haftowanego. Uzupełnieniem o haft ręczny staje się haft maszynowy bardziej luksusowym produktem.
Oferujemy następujące techniki haftu ręcznego
malowanie igłą, ścieg płaski, haft kładziony, naszywanie koralików, technika haftu za pomocą karty, haft krokiewkowy. Techniki zdobienia metalową nicią. Haft kładziony – złoty sznurek, drut, frize, filtrów oraz stalowych dekoracji wyciskanych, haft nicią metalową za pomocą karty. Haft ręczny to bardzo czasochłonne rzemiosło.
Oferujemy haftowane kurtyny, gobeliny, baldachimy, płaszcze, puwiały i ornaty, nakrycia ołtarza, repliki tych produktów oraz przede wszystkim ręcznie haftowane sztandary i herby rodowe.
Z wielką dumą przedstawiamy Państwu wykonany przez nas ręcznie haftowany sztandar zespołu RASTISLAV z Blanska. Sztandar jest wystawiony w bibliotece miejskiej w Blansku.
Sztandar zespołu Rastislav to replika sztandaru zaprojektowanego w 1864 roku przez słynnego malarza Josefa Mánesa. Jako jedyny z jego sztandarów został wykonany techniką obustronnego haftu ręcznego za pomocą złotych, srebrnych i czerwonych nici na jedwabiu francuskim. Resztę sztandarów wykonano farbą olejną. Jedna strona sztandaru dumnie przedstawia nazwę zespołu, która została uhaftowana różnymi rodzajami ściegów. Górny i dolny pasek tworzą złote i srebrne ornamenty. Całość połączona jest geometrycznym wzornictwem haftu ludowego w duchu romantyzmu. Motywy, których inspiracją były średniowieczne rękopisy iluminowane, przedstawiają rośliny i ptaki. Druga strona sztandaru przedstawia orła morawskiego haftowanego złotem, srebrem oraz czerwonymi tkaninami bawełnianymi. Po upływie ponad 130 lat podjęto decyzję o wykonaniu doskonałej kopii oryginału, który znajduje się w Galerii Morawskiej w Brnie. Rozmiar sztandaru to około 200 x 200 cm, materiał sprowadzony został w większości z Niemiec i Włoch. Hafciarka rozpoczęła pracę pod koniec 1996 roku a zakończyła ją półtorej roku później.
Opis sztandaru Jedna strona sztandaru dumnie przedstawia nazwę zespołu RASTISLAV, która została uhaftowana różnymi rodzajami ściegów. Górny i dolny pasek tworzą złote i srebrne ornamenty. Całość połączona jest geometrycznym wzornictwem haftu ludowego w duchu romantyzmu. Motywy, których inspiracją były średniowieczne rękopisy iluminowane, przedstawiają rośliny i ptaki. Druga strona sztandaru przedstawia orła morawskiego haftowanego złotem, srebrem oraz czerwonymi tkaninami bawełnianymi. Częścią sztandaru jest również drzewiec. Końcówka drzewca została wykonana ze srebra oraz kamieni półszlachetnych. Przedstawia ona orła, siedzącego na lirze z rozpostartymi skrzydłami.